Ako žiť viac ekologicky? Varte s MioMatom!

Pojmy ekológia a klimatické zmeny sa v poslednej dobe skloňujú čoraz častejšie. Svet je doslova zasypaný plastom a odpadom, s ktorým sa nevie vysporiadať prirodzenou cestou. Osud našej planéty nám však ani zďaleka nie je ľahostajný. Aj preto sa súčasťou našich životov stal MioMat. Ako z vás jeho používanie spraví ekologickejších ľudí?

Žiadne plytvanie potravinami

MioMat je ako stvorený na prípravu zdravého smoothie. Rozmixované ovocie alebo rozmixovaná zelenina v sebe ukrýva množstvo výhod, ktoré blahodarne pôsobia na naše zdravie. Keďže do mixéra vkladáme pokrájané kúsky ovocia či zeleniny, uchovajú si všetky živiny a vitamíny. Medzi výhody smoothie však nepatrí len ľahká stráviteľnosť, rýchla príprava a jednoduchá konzumácia, ale aj minimalizácia odpadu. Pri príprave smoothie sa nevyhadzujú zvyšky ovocia či zeleniny ako pri odšťavovaní.

Zvyšky z rastlinného mlieka? Šup do koláča!

Rastlinnému mlieku sme sa na našom blogu venovali už niekoľkokrát. Primárne sme poukazovali na jeho blahodarné účinky pre zdravie človeka a vhodnosť pre ľudí, ktorí trpia laktózovou intoleranciou. Rastlinné mlieko obsahuje množstvo vitamínov a minerálov, nenachádzajú sa v ňom alergény a je plné rastlinných proteínov a vlákniny. Pri jeho príprave síce vznikajú zvyšky, no tie ani zďaleka nepatria do smetného koša. Hustá zmes, ktorá vám ostane po scedení, je výborná napríklad do koláčov. V našej sekcii „Recepty” nájdete veľa receptov na koláče, ktorých základom sú práve zvyšky ingrediencií po výrobe rastlinného mlieka.

Rastlinná strava zaťažuje prírodu menej

Stravovanie ľudí hrá nesmierne významnú rolu v prehlbovaní klimatických zmien. OSN tvrdí, že živočíšna výroba zodpovedá až za 14,5% všetkých emisií skleníkových plynov, pričom je veľký predpoklad, že toto číslo bude stúpať. Vysoká spotreba mäsa a živočíšnych výrobkov sú navyše jedným z hlavných dôvodov výrubu dažďových pralesov, odlesňovania a straty biodiverzity vo svete. Ak väčšinovú živočíšnu stravu vymeníme za väčšinovú rastlinnú, do roku 2050 by ľudstvo mohli znížiť emisie z poľnohospodárstva a odlesňovania až na jednu tretinu oproti súčasnosti. Emisie skleníkových plynov by sme znížili o 8 miliárd ton ročne, nehovoriac o miliónoch kilometrov štvorcových pôdy, na ktorí by sa opäť mohol vrátiť život divokej prírody. Zmena jedálnička je možno malým krokom pre človeka, ale míľovým pre našu planétu. V tomto malom krôčiku vám pomôže náš MioMat, ktorý je na prípravu rastlinnej stravy ako stvorený.

Čo je MioMat