Vianočné darčeky pre športovcov a aktívnych ľudí

Aký vianočný darček najviac poteší športovca a človeka s aktívnym životným štýlom? Inšpirujte sa našimi tipmi.

Čítať viac

Alergia na mlieko: Mliečne alergény pod lupou

V súčasnosti sa (aj v rámci našej práce) stretávame s čoraz väčším počtom ľudí, ktorí trpia niektorou z foriem alergie na mlieko. Tejto alergii sme už pár článkov na našom blogu venovali, tentoraz sa budeme detailnejšie zaoberať konkrétnym mliečnym alergénom.

Čítať viac

Jesenné recepty na polievky

Jesenné počasie nám v týchto dňoch dáva poriadne zabrať a máme pre vás zlú správu – najbližšie mesiace to bude ešte horšie. Aby sme vám zlepšili pochmúrnu jesennú náladu, pripravili sme pre vás päť receptov na chutné polievky, ktoré zahrejú nielen vaše telo, ale aj dušu.

Čítať viac

Zdravý jedálniček: Strašiak menom večerný hlad

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo ste najviac hladní práve večer? Počas dňa pritom do seba dáte ledva obed. My sme sa zamysleli a na túto otázku sme našli aj odpoveď. Najväčší hlad nás trápi večer preto, lebo sa zvyšuje produkcia hormónu, ktorý stimuluje chuť do jedla.

Čítať viac

Chrípkové obdobie je tu: Tri rady, ako sa vyhnúť chorobe

Chrípková sezóna je už v plnom prúde. Ak jej nechcete podľahnúť, budete sa musieť obrniť poriadnou dávkou imunity. Tu sú naše tri rady, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa chorobe. Nám sa osvedčili, veríme, že sa osvedčia aj vám.

Čítať viac

Rastlinné mlieka: Poznáte tie najzdravšie?

Viete, ktoré rastlinné mlieko bude vaším pomocníkom pri chudnutí a ktoré neobsahuje žiadny lepok? Predstavujeme vám tri najzdravšie rastlinné mlieka.

Čítať viac

Zdravý jedálniček: Zaraďte do neho cviklu

Mnohí ľudia nepovažujú cviklu najobľúbenejší druh potraviny. Na druhej strane jej však nezaprieme to, že obsahuje dôležité živiny, ako napríklad vitamín B, železo, horčík či draslík a množstvo ďalších zdraviu prospešných látok. Poďte sa spolu s nami pozrieť na dôvody, prečo zaradiť cviklu do svojho jedálnička.

Čítať viac

Alergia na kravské mlieko: Čím nahradiť všetky živiny a vitamíny?

Alergia na mlieko je jednou z najrozšírenejších potravinových alergií na svete. Detailnejšie sme sa jej venovali v článku Alergia na mlieko a intolerancia laktózy: Viete, ako ich rozoznať? Dnes sa budeme venovať ďalšej často diskutovanej téme – čím nahradiť všetky živiny a vitamíny, ktoré sa nachádzajú v kravskom mlieku?

Čítať viac

Intolerancia laktózy: Poznáme tri druhy

Intolerancia laktózy je na našom blogu často skloňovanou témou, a to z jedného jediného dôvodu – vieme, že mnohým ľuďom znepríjemňuje život a my sa im snažíme pomôcť aspoň našimi radami, ktoré sa týkajú stravovania a životného štýlu.

Čítať viac

Účinný tréning: Ako nepodľahnúť vlčiemu hladu?

Takmer každý deň poctivo trénujete, zdravo sa stravujete a svoj životný štýl môžete konečne označiť za zdravý? Potom vás určite nahnevá vlčí hlad po tréningu, s ktorým bojujú mnohí z nás. Ako nad ním zvíťaziť?

Čítať viac

Detské výživy – nekupujte, vyrobte si vlastné domáce!

Čakala vás toto leto v záhrade bohatá úroda ovocia? Jedným zo spôsobov, ako ju využiť a zároveň svojmu drobcovi pripraviť zdravé a chutné jedlo je domáca výživa. Na rozdiel od tých kupovaných budú bez pridaného cukru i zahusťovadiel a z vašej letnej úrody vás vyjdú oveľa lacnejšie.

Čítať viac

Zdravý jedálniček: Vláknina v ňom chýbať nemôže

O tom, že vláknina hrá v zdraví človeka dôležitú úlohu, ste už určite párkrát počuli. My sme sa jej tiež pozreli „na zúbok“ a dnes vám prinášame tie najdôležitejšie dôvody, prečo ju zaradiť do svojho jedálnička.

Čítať viac

Alergia na mlieko: Čo o nej (možno) neviete?

Je alergia na mlieko realita alebo mýtus? Prečo je nebezpečná a prečo by ste ju nemali podceniť? Odpovede na vaše otázky sa vám pokúsime dať v našom ďalšom článku.

Čítať viac

Zdravé stravovacie návyky u detí? Poradíme vám, ako na to!

Vypestovať u detí zdravé stravovacie návyky môže byť niekedy veľmi ťažké. Najmä v dnešnej dobe, keď na ne z každej strany vyskakujú neodolateľné burgre zo známych fastfoodových reťazcov alebo sladkosti všetkých farieb. Aj napriek tomu je však možné deti na zdravú stravu naučiť. Chce to len poriadnu dávku trpezlivosti a my veríme, že vám k tomu pomôže aj našich päť trikov.

Čítať viac

Alergia na mlieko a intolerancia laktózy: Viete, ako ich rozoznať?

Vypijete dúšok mlieka a hneď vám je zle? Už dlhšie na sebe pozorujete, že vám nerobia dobre mliečne výrobky? Je možné, že trpíte intoleranciou laktózy alebo máte alergiu na mlieko. Nie, nejde o rovnaké diagnózy a v našom článku vám dnes prezradíme, aký je medzi nimi rozdiel.

Čítať viac

Letné smoothie: Tri recepty, ktoré vás osviežia i zasýtia

Aj vy ste takými milovníkmi smoothie ako my? Najmä v lete je to jeden z najlepších a najchutnejších spôsobov osvieženia. Okrem toho, že skvele chutí, je i plné ovocia a zeleniny, pričom chutiam a ingredienciám sa medze vôbec nekladú.

Čítať viac

Zdravé letné stravovanie: Poradíme vám, ako na to

Stravovanie v lete môžeme charakterizovať tromi slovami – ľahké, čerstvé a zdravé. Ak všetky tieto zásady dodržíte, nielenže sa budete cítiť fit počas celého leta, ale aj po ňom a zdravý životný štýl sa odzrkadlí na vašom zdraví, kráse i váhe.

Čítať viac

3 dôvody, prečo fastfood do zdravého stravovania nepatrí

Všetci vieme, že fastfood nie je pre naše telo prospešný, no každý sa k nemu aspoň raz za čas uchýlime. Prečo? Pretože nemáme čas na poriadne jedlo. To je veľká chyba! Fastfood je totiž na jednej strane vysoko kalorický, no na strane druhej má veľmi nízku nutričnú hodnotu, takže do nášho tela sa nedostanú žiadne živiny a ani sa nenazdáme, už sme znovu hladní. A to nie je jediný dôvod, prečo fastfood nemá čo v našom jedálničku robiť.

Čítať viac

Čo jedia zdravé deti na dovolenke v exotike?

Čas dovoleniek je v plnom prúde a na jednu sa čoskoro chystáte aj vy so svojím drobčekom? Mnohí rodičia malých detí si často lámu hlavu nad tým, ako si poradiť so stravou dieťaťa na dovolenke. Ak budete dodržiavať pár zásad, nemusí to byť žiadny veľký problém.

Čítať viac

Rastlinné mlieko: 5 otázok a odpovedí

Rastlinné mlieko sa teší čoraz väčšej obľube, a to nielen u ľudí, ktorí nemôžu piť klasické mlieko zo zdravotných dôvodov (napríklad intolerancia na laktózu), ale aj u ľudí, ktorí preferujú zdravú stravu. Rastlinné mlieka totiž obsahujú veľké množstvo vitamínov a minerálov a navyše si ich môžete vyrobiť aj doma. Vďaka nášmu MioMatu.

Čítať viac

Hľadáte spôsob, ako rýchlo schudnúť? Poradíme vám, akých chýb sa musíte vyvarovať

Dávate si pozor na to, čo jete? Športujete? A aj napriek tomu sa vám nedarí schudnúť? Niekedy sa môže príčina vášho problému objaviť aj tam, kde by ste ju vôbec nečakali.

Čítať viac

Čo jedia zdravé deti: Jedálniček ročného dieťaťa by sa mal vyhýbať týmto potravinám

Čo jedia zdravé deti? Otázka, ktorou si lámu hlavu mnohí rodičia. Od toho, čím drobcov kŕmime už od prvých príkrmov, totiž závisí nielen ich zdravie, ale aj stravovacie návyky a životný štýl v dospelosti. Viete, ktorým potravinám by sa deti mali v detstve vyhýbať?

Čítať viac

Ako zostaviť jedálniček pri RAW stravovaní

Počuli ste už o vitariánoch? To sú ľudia, ktorí uprednostňujú RAW stravu – teda jedia len tepelne neupravenú zeleninu, ovocie, obilie či oriešky. RAW strava má svoje klady i zápory, prívržencov i odporcov, no na jednom sa môžeme zhodnúť všetci. Nášmu telu občas nezaškodí dopriať si surovú zeleninu a ovocie. Nájdete tam totiž najviac vitamínov a minerálov, ktoré sa nezničili tepelnou úpravou.

Čítať viac

Zdravá strava: 4 tipy, ako s ňou začať

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, aké skvelé by bolo, keby ste sa v jeden deň zobudili a vôbec nemali chuť na nezdravé jedlá? Žiadne hranolky, žiadne vyprážané kuracie rezne či hamburgery z fast foodu? Nie je to až tak nereálne, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

Čítať viac

Naštartujte svoj metabolizmus a spolu s ním aj chudnutie

Zdravý životný štýl, rekreačné športovanie a napriek tomu sa vám nedarí schudnúť. Ako je to možné? Kde robíte chybu? S veľkou pravdepodobnosťou váš metabolizmus nefunguje tak, ako by mal. Nemusíte hneď hádzať flintu do žita, spomalený metabolizmus je problémom mnohých ľudí a v našom článku nájdete pár rád, ako ho opäť naštartovať.

Čítať viac

Rastlinné mlieko – ako ho pripraviť?

O rastlinných mliekach počujeme čoraz viac. Nielenže ich obľubujú tí, čo vyznávajú zdravý životný štýl, ale sú tiež alternatívou pre tých, ktorí často zo zdravotných dôvodov nemôžu konzumovať kravské mlieko. Mnohé z rastlinných mliek sú tiež bezlepkové, a preto po nich bez výčitiek môžu siahnuť aj celiatici.

Čítať viac

Smoothie na raňajky, smoothie na chudnutie – kedy áno a kedy nie?

Počuli ste už o smoothie? Veríme, že áno – inak by ste sa neocitli na stránke nášho MioMat blogu. Na internete nájdeme množstvo článkov, ktoré hovoria o pozitívnych účinkoch smoothie na zdravie človeka. Až sa po čase môže zdať, akoby opäť raz šlo len o nejaký dočasný trend, ktorý čoskoro vyjde z módy. Opak je však pravdou a my v MioMate vás o tom radi presvedčíme.

Čítať viac

Zdravý jedálniček pre deti

Mnohé maminky si s blížiacim sa prvým rôčkom svojho bábätka lámu hlavu nad tým, ako pokračovať v jeho kŕmení tak, aby mu neodopreli žiadne dôležité živiny. Kedy mu môžem dať ochutnať prvé mäso? Mám prestať dojčiť a prejsť na tuhú stravu? Odpovede na tieto otázky sa vám pokúsime dať v našom článku.

Čítať viac

Deň matiek je za dverami! Potešte tú svoju krásnym darčekom

Deň matiek pomaly klope na dvere a vy ešte nemáte vybratý žiaden darček pre svoju mamu? Ak rozmýšľate, ako jej prejaviť svoju lásku a vďaku za všetko, čo pre vás robí, bonboniéra a kvety sú klasika, ktorá nikdy nesklame. V prípade, že chcete byť naozaj originálni, ponúkame vám v nasledovných riadkoch zopár netradičných tipov.

Čítať viac

Na medvedí cesnak je šanca iba jedenkrát do roka

Varte zdravo zo sezónnych potravín. Odborníci na zdravú výživu dlhodobo upozorňujú na význam konzumácie sezónnych a lokálnych potravín. Prečo je pre nás lepšia napríklad kapusta, cvikla, chren či medvedí cesnak než, povedzme, citrusy?

Čítať viac